Бяла или цветна, пищна или вталена, от дантела, тюл, органза… Как са се променяли сватбените тоалети през последните 200 години.
Сватбената рокля е с многовековна история. Булчинският тоалет се е променял постоянно, следвайки модата: роклите са били бели и цветни, пищни и вталени, с висока и ниска талия. Ето как се е променял венчалният тоалет през последните 200 години, по образци от музея „Метрополитен“.
Кралица Виктория във венчална рокля, 1840 г.
В различните епохи и в различните страни цветът на сватбената рокля се е променял непрекъснато. Но едно правило е било валидно неизменно, винаги и навсякъде: тоалетът да бъде официален. Ако семейството е можело да си позволи лукса, за сватбената рокля са се харчили баснословни суми. Ако не е било в състояние да поеме големи разходи, булката обличала най-красивата рокля от гардероба си и слагала на главата си венец.
През XIX в. Бялото и кремавото стават основни цветове за сватбените рокли в Европа. Особено след сватбата на кралица Виктория, която си избира за своята венчавка през 1840 г. рокля с цвят на слонова къст.
Но бялото като цвят на чистотата и непорочността са можели да си позволят само младите момичета. Вдовиците, старите моми и бедните невести са избирали по-практични цветове.
През XX в. белият цвят все още не губи позициите си. Но понякога булките се обличат в ярки цветове, за да шокират публиката например и, за да покажат, че не им пука за условностите (20-те и 30-те години). А по време на война се омъжвали в това, което са имали.
Когато е било възможно, венчалните тоалети са се шили по последна мода, и по тях лесно може да се проследи как се е променял дамският тоалет с времето.
1805–1808 г. Америка. В епохата на ампир светлите тонове по принцип са на мода, затова и венчалните рокли често са бели.
1812 г.
1834 г. Англия.
1837 г. Франция.
1841 г. Англия. Рокля на невестата на обикновен селски работник. Такива рокли са се обличали на сватбата за пръв път, а после ги носят в неделя, когато ходят на църква, или ги предават на по-младите си родственици.
1857 г. Англия.
1864 г. Франция.
1865 г.
Обувките към роклята.
1872-1874 г. Англия или Франция.
1874 г. Америка.
1875 г. Сватбен корсет.
1877 г. Тоалет от сп. La Mode Illustre.
1884 г. Бостън, Америка.
1887 г. Англия.
1889 г. Америка.
1896 г.
Фрагменти.
1899 г. Англия. 35-годишната булка Хариет Джойс решава, че белият цвят е неуместен за възрастта й и избира този цвят. Роклята си ушива сама. Хариет работи като икономка и затова е доста сръчна в шиенето. Тя носи роклята си и след сватбата, като леко я стеснява.
1903 г. Всички слоеве на сватбения тоалет.
1904 г. Фуста.
Източник: Bigpicture