Недостигът на зелени площи провокира архитектите да „качват“ цели паркове на върха на зданията.
Липсата на достатъчно зелени площи в големите градове е истинско предизвикателство за архитектите по озеленяването. Най-находчивите намират изход от положението, като „качват“ градините директно под слънцето и звездите – на покрива.
Домът Муми в Япония.
Тази къщичка със зелен покрив, излязла сякаш от приказките, се е сгушила в парк близо до шумният мегаполис Токио. На такова място с удоволствие биха живели и децата, и възрастните.
Международна зала в Япония.
Зданието на международната зала ACROS във Фукуока е истински зелен оазис в центъра на града. Около 35 хиляди растения уютно са се разположили на 15 тераси-каскади и радват очите на минувачите.
Хотел в Израел.
Зданието в Ейлат е украсено с дървета с топчести корони и изглежда жизнерадостно. Освен вниманието на минувачите неговите стопани имат възможност за кратко да се скрият от знойното слънце.
Магазин в Торонто.
Дизайнът на цялото здание е съобразен със зелените технологии, но голямата му прелест е на покрива. Там човек може да се разходи на поляна от цветя и да погледа небостъргачите наоколо.
Хотел в Австрия.
Спа хотелът е проектиран от австрийския архитект Фриденсрайх Хундертвасер и е истински шедьовър на архитектурата. На вълнообразния покрив е посаден цял микс от храсти, дървета и трева за ливада.
Къща в китайска провинция.
Цял килим от треви и цветя има на покрива на този китайски дом, като майсторски го замаскира в околната среда.
Гараж в Канада.
Малка градина, достъпна за реализация във всеки двор на вила. Находчиво решение на тема: „Къде да посадим цветята“. Би се харесало на вашата майка.
Кампус на университет.
Кампусът на технологичния университет в Нанян е най-големият в Сингапур и със сигурност – най-позитивният. Достатъчно е изморените от ученето между четири стени студенти да се качат на покрива, за да им се вдигне тонусът и настроението.
Правителствено здание в Чикаго.
На покрива на зданието Сити Хол в Чикаго не всеки минувач може да се качи безпроблемно, но поне е достъпен визуално за разглеждане от 33-метровите сгради в района. Между другото, от покрива всяка година се събират около 200 фунта мед.
Къщи на Фарьорските острови.
Със затревени покриви в Скандинавските страни и днес не може никого да изненадаш. А до средата на XX в. това е бил най-разпространеният вид покриви. Старинните традиции и добрият микроклимат в домовете така се харесал на жителите на северните региони, че и в наши дни много хора живеят в такива къщи.
Шведски ресторант в Америка.
Собствениците на шведски ресторант в един от щатите на Америка са стигнали още по-далече. Те не само са изградили къща в типичните местни традиции, но и са добавили оригинално „лого“ – кози на покрива.