Нищо не стопля така бързо след студен ден от един горещ алкохолен коктейл. Как се приготвят глювайн, пунш, айриш кафе, грог и блу блейзър.
Нищо не сгрява така бързо след студения зимен ден от един горещ алкохолен коктейл. У нас няма традиция да се пият подобни напитки. Приготвянето на такъв коктейл е мъжка работа.
Ако сте решили да блеснете пред компанията, гаджето или просто да се поглезите, увити в одеяло в гледане на готин екшън, ето какво трябва да знаете за най-разпространените горещи коктейли.
В Германия, Чехия, Австрия, Великобритания и скандинавските страни просто не си представят зимата без този най-популярен в света горещ коктейл. Да пийнеш глювайн означава да прекараш весело в топлата компания на близки приятели и да си станете още по-близки.
“Пламтящата” напитка е много стара. Древноримският кулинар Апициус в една от книгите си е посвещавал естетите в тънкостите на пиенето на вино. Отбелязвал е, че може да се “облагороди” виното и да му се придаде специфичен вкус с помощта на тамян, кориандър, карамфил, канела и дафинов лист.
Основен постулат при приготвянето на глювайна – в никакъв случай да не завира. Кипва се вода с подправките, за да отдадат аромата си. Водата ври 5 минути, маха се от огъня и се добавя червено сухо вино. На литър вино са нужни 150 г вода, 100-150 г захар или мед на вкус и подправки: карамфил, кардамон, кориандър, шафран, дафинов лист, ароматен черен пипер, звездовиден анасон. Те не трябва да се смилат, за да се запази бистра напитката.
Според вкуса може да добавите настъргани лимонови и портокалови кори, малини, къпини, ягоди, парченца от други плодове и орехи. Сместа се бърка на слаб огън, после се прецежда и се налива в чаши от дебела керамика. Така го пият германците.
От древни времена са използвали греяното вино с мед при простуда и обща отпадналост. Канелата и карамфилът също помагат при простуда, звездовидният анасон и кардамонът подобряват работата на червата и стимулират обмяната.
Ако предпочитате сангрия, може да добавите към глювайна резенчета ябълка, портокал и лимон.
Ако сте премръзнали и пред настинка, изпийте преди сън коктейл ала глювайн от червено вино, гореща вода и мед. Сутринта ще сте забравили за неразположението си.
Този коктейл е известен в горещ и студен вариант. Съдържа силен алкохол, най-често ром, и плодове или плодов сок. Традиционно се сервира на партита в големи чаши и се сипва от огромни стъклени купи с черпак.
Пуншът се е появил още по-рано от глювайна. Най-често се приготвя в Скандинавските страни. От дълбока древност основните задължителни компоненти са пет: вино, ром, плодов сок, захар или мед и подправки (канела, кориандър, карамфил). Днес всяко скандинавско семейство има своя рецепта за пунш.
Постулатът при приготвянето му гласи, че не трябва да се сипва гореща вода директно в рома или коняка – така се изпаряват ароматите. Също както при глювайна, отначало се разтваря захарта в гореща, но не кипяща вода и едва след това се добавя ром. Някои вместо ром сипват уиски или коняк.
Температурата се спазва както при глювайна. Тъй като пуншът не възбужда апетита, не се поднася като аперитив, а към десерта.
Най-лесният коктейл: сипвате в още горещото кафе две лъжици ром или уиски (в оригинала се слага ирландско уиски), добавяте захар и разбита сметана – и коктейлът е готов. Традиционните чаши за айриш кафе са от стъкло, на ниско столче и с дръжка.
Горещи алкохолни коктейли на същата основа са виенско кафе със самбука (италиански ликьор “Sambuca”) или мексиканско – с текила и ликьор от кафе. Пропорциите са според вкуса.
Грог
Това е коктейл от светъл ром, разреден с гореща подсладена вода. Кипва се вода със захар, лимон и подправки (канела, кориандър, карамфил) и се добавя силен алкохол. Вместо ром някои сипват уиски или коняк.
При грога се спазва точна пропорция – четири части вода към една част алкохол. Това правило е с далечна история. През XVIII век на английските моряци от Кралския флот на Великобритания всеки ден им се полагала порция ром.
Когато начело на флота застанал адмирал Едуард Верния, икономичният началник се разпоредил да се раздава не чист ром, а размесен с вода едно към четири. Моряците го наричали Стария Грог заради навика му да кръстосва палубата дори и при бурно време, наметнат с непромокаем плащ – грогръм. Оттам идва и името на напитката.
През годините тя е претърпяла изменения и днес някои я приготвят на основата на силен чай вместо гореща вода с добавени мед и лимон.
Блу блейзър
При него се смесват равни части вряла вода и уиски, добавя се пудра захар и лимонов сок на вкус. Негова разновидност е коктейлът плодов блейзър – загрява се коняк с резенчета плодове, запалва се, прецежда се и се пие на екс.