По света има все още много находки, чиято история остава неразгадана.

Руините на древния град Лептис Магна в Либия крият още много тайни за археолозите, а те продължават да правят разкопки.
В детството си много от нас са мечтали да намерят съкровище, а някои решават да реализират тази своя детска мечта, като стават археолози. Именно благодарение на тях нашата планета с всяка изминала година разкрива все повече тайни от миналото.
Тези снимки са подбрани от архивите на National Geographic и на тях са запечатани най-любопитните моменти от археологически разкопки.
Каменната глава от олмеките, 1947 г.
Олмеките са индиански племена, живели приблизително от 1500 г. до пр. Хр. До 400 г. сл. Хр. Те са изсичали глави от огромни каменни плочи, тежки от 6 до 50 тона. Учените и досега не могат да обяснят как олмеките са успявали да се справят с тези огромни камъни.
Руините на древните селища в Шотландия
Тези руини датират от XXV в. пр. Хр. до XVII в. сл. Хр. До наши дни са запазени остатъци от домове, различни артефакти и произведения на изкуството.
Водолаз се гмурка във фуния в Мексико
Сеноте (на испански: Cenote, [θeˈnote]; от юкатански маянски dzonot или ts’onot, означаващо „кладенец“) е дълбока, широка яма в земята, която има кръгла форма и е пълна с вода. Характерна е за Мексико, най-вече за Юкатанския полуостров. Получава се при пропадане на варовикови скали и позволява излагането на подпочвените води на повърхността.
Сеноте са използвани от древните маи като източник на вода и също така за извършване на жертвоприношения.
Мъж от бившето кралство Мустанг в Северен Непал носи човешки останки, намерени в крипта
В една от изкуствените планински пещери в Непал лежат останките на 27 мъже, жени и деца. По много от костите има следи от порезни рани, които свидетелстват за неизвестен на учените погребален обред. Скелетите са лежали в необикновената крипта около 1 500 години.
Гледка от въздуха към Лептис Магна в Западна Либия
Лептис Магна е един от най-големите и най-добре запазени римски градове, построени по времето на управлението на императорите Август и Тиберий. До наши дни са оцелели доста впечатляващи руини, сред които археолозите все още периодично откриват нови находки.
Дворецът Паленке
Главната особеност на древния град Паленке в североизточната част на мексиканския щат Чиапас е дворец с 4-етажна кула, която не се среща в нито един друг град на маите. Учените прадполагат, че от височината на кулата маите са наблюдавали как лъчите на слънцето падат право върху Храмът на надписите в деня на зимното слънцестоене.
Тръстиков бастун за разходка, намерен до гробницата на “крал Тут”
„Крал Тут“ – така е известен още фараон Тутанкамон. Бастунът е украсен с резба, изобразяваща нубийски пленник. Според една от версиите, фараонът е тупвал с бастуна по земята с дръжката надолу в знак на допълнително унижение на нубийците.
Виж още: Божествената ерекция на Тутанкамон
Палеоантропологът Луис Ликйки и семейството му търсят ранен хоминид („човекоподобен“) в каньона Олдувай
Луис Лийки е главният инициатор на изследванията в района на Кенийския риф и по право го определят като един от най-големите палеоантрополози. Той напълно подкрепя теорията за еволюцията и е намерил много доказателства, които я потвърждават.
През 1931 г. той за първи път посещава каньона Олдувай. Каньон Олдувай Олдувай (или Олдупай) се намира в Източна Африка, по-конкретно в северната част на Танзания, между езерото Виктория и Килиманджаро и е част от резервата „Нгоронгоро“. Там след 30 години разкопки Луис Лийки най-накрая успява да намери череп на един от предшествениците на съвременния човек.
Хиляди теракотени войници и коне в естествена големина стоят на стража до гробницата на императора Цин Ши Хуанг
Според замисъла на императора статуите е трябвало да го съпровождат в задгробния свят. Някои специалисти определят теракотената армия като доста прогресивна крачка напред, тъй като е било прието при смърт на император да се погребват живи негови войни.
Виж още: Ксиан – теракотената армия
Мегалитите в Стенес
Както при Стоунхендж, и тези побити камъни в Шотландия са свързани с много легенди. Най-популярното предположение на учените е, че това място се е използвало за жертвоприношения. Но и тази версия оставя след себе си много въпроси.
Ледената мумия Йоци, намерена през 1991 г. в Тиролските Алпи
Йоци, или Симилаунският човек, според изследователите е роден около 3300 г. пр. Хр., което го прави най-старата мумия в Европа. След сравнителния ДНК анализ се оказва, че сред 4 хиляди тиролски мъже 19 са родственици на „ледения човек“.
България в топ 3 на Европа по брой открити артефакти
България е в топ 3 в Европа по артефакти с над 40 хиляди открити предмети. Това съобщи в края на миналата година бившият министър на туризма Николина Ангелкова при откриването на конгреса на световните цивилизации и модерния туризъм в София.
Целта е да се превърне България в целогодишна дестинация. Затова са създадени 8 културно-исторически дестинации, които минават през цялата страна. Те минават през повече от 40 градове и села, а в тях са включени над 170 туристически обекта. Разработени са и интерактивни карти за тях, които се намират на сайта на ведомството.
Според Талеб Рифай, генералния секретар на Световната организация по туризъм към ООН, на първо място трябва да се засили и насърчи запазването на наследството на световните цивилизации, защото то е естествен капитал в туризма.
Виж още: Да видиш апостол Павел наживо