Как са носили преди, с какво съчетават сега универсалния боец, еднакво подходящ по всякакви поводи и във всички стилове.
Боряна Антимова
На пръв поглед може да ви се стори, че жената в малка черна рокля сякаш иска да ви помогне да разгадаете тайната й: тя разхвърля “ключета” навсякъде след себе си. Но дори и да успеете да намерите всички ключета, няма да отключите вълшебната й “кутийка”. Защото жената в малка черна рокля е концептуална и абстрактна едновременно.
Близо 90 години ни делят от пророчеството на сп. Vogue – че малката черна рокля ще стане едва ли не задължителна за всяка уважаваща себе си жена, която държи да е елегантна с малко средства и усилия. По коледно-новогодишните празници отново се сещаме за тази незаменима дреха.
Малко история
През 1926 г. списание Vogue за пръв път публикува на страниците си скица на първата малка черна рокля, автор на която е Коко Шанел. В статията към модела пише, че заради своята семплост и достъпност малката черна рокля може да се носи от жени с всякакви фигури и всички да изглеждат по-елегантни в нея. От списанието за пръв път пророкуват, че LBD (little black dress – МЧР) ще стане нещо като униформа за всички жени с добър вкус. Пророчеството на Vogue се сбъдна.
По време на Великата депресия малката черна рокля (МЧР) се ползва с огромна популярност: изглежда семпло и не струва скъпо. Освен това, през 30-те и 40-те години на XX век Холивуд влияе особено силно върху развитието на американската киноиндустрия като цяло. Режисьорите обличат героините си в черни рокли по практични съображения: дрехи във всеки друг цвят изглеждат на черно-бялата лента неестетично и неконтрастно, докато черното стои изящно и ефектно.
След това започва Втората световна война и МЧР отново спасява всички онези жени, които искат да изглеждат елегантно, но нямат достатъчно финанси за облекло.
В края на 40-те Кристиан Диор представя своята нова легендарна колекция New Look (“нов вид”). МЧР започва да се асоциира с образа на femme fatales (“фаталната жена”). В желанието си да изобразят падналата и фатална жена, холивудските режисьори задължително я обличат в МЧР. Порядъчните жени тогава – и във филмите, и в живота – се обличат пищно и разточително, но никога – в черно. (Макар много от тях да си мечтаят тайничко да бъдат съдбоносните, фатални жени, но не им се получава…).
През 60-те черната рокля отново е на мода. Дизайнерите внимателно следят модните трендове на улицата, а МЧР става по-къса, на затова пък с повече вариации и силуети.
През 1961 г. е премиерата на филма “Закуска в Тифани”, в който великолепната Одри Хепбърн е облечена в малка черна рокля, ушита от Юбер Живанши. От този момент нататък МЧР става не само образец на добрия вкус, но и култова дреха за всички времена. През 1963 г. я носи модната икона Жаклин Кенеди. На МЧР посвещават стихове и песни. Носят я както най-известните жени, така и “простосмъртните” стилни дами.
Незабравимата Одри Хепбърн във филма “Закуска в Тифани”
С какво да я носим?
Тя е уместна винаги и по всякакъв повод, може да я носим навсякъде. С нейна помощ може да създадете различни визии – кежуъл и вечерни.
Аксесоари
Силуети и вариации
В началото на 2015-а въпросът как трябва да изглежда модерната малка черна рокля е излишен. Защото МЧР не може да не е модерна. Може само да бъде стилна, красива и ефектна.
Вариациите на тема МЧР са истинско предизвикателство за дизайнерите. Оставяме на вас да изберете колко черни рокли са ви нужни – една или няколко.
Вариации на тема малка черна рокля на Ланвен: