На изложението “Арена профешънъл” демострираха терапия отпреди 5000 години, с която махараджите се подготвяли за битка.
Древната лечебна практика Калари Марма, която се предава през поколения от 5000 години сред индийските войни, бе показана на 19 октомври на изложението „Арена профешънъл“ в Интер експо център от Надин Николова, която е получила обучението си в школи в Канур и Бангалор.
„Терапията е особено подходяща за хора, които се занимават с бойни изкуства, танци, спорт, както и за практикуващи масажисти. Създанена е в в Керала от шести Аватар на Вишну, а практиката е популяризирана от неговия ученик БодиДхарма, който е измислил кунг-футо. Твърди се, че Калари е майката на всички бойни изкуства!“, каза Никол. – Марма масажът е лечението на уязвимата част от човешкото тяло. От стари времена Учителите по каларипайату са били изправени пред проблемите с наранявания по време на бой или практика. 107 физически точки са довели до развитието на този уникален метод за лечение и профилактика. Той е много ефективен при рани и фрактури. Лечението с билки може да даде незабавно облекчение. Масажът е ефективен и при ревматични оплаквания. Дели се на варианта: физическа издръжливост, комфорт, гъвкавост“.
Надин Николова със своя индийски учител
Мармите са 107 жизнени точки в човешкото тяло, близо до повърхността на кожата, където се свързват важни нерви и мускулни влакна, кръвоносни съдове, кости и стави. Праната (вживителната енергия) протича през тялото чрез тях. Марма терапията е лечение на широк спектър от заболявания чрез масаж с топли билкови масла, пасти и билки и обработване на ключовите точки, свързани с функционирането на системите и органите в човешкото тяло.
„В Калари се използват много лекарства и методи за лечение произлизащи от Аюрведа. Процеса на приготвяне на лечебните масла е дълъг и сложен, но не е невъзможно да се приготви с аналог на български билки“, поясни Николова.
Учението е записано във Ведите е едно от най-древните лечения, познати на човечеството. Чрез специални Калари Марма масажи индийските воините са повдигали имунитета си преди поход, а истински посветените дори можели да убиват чрез натиск в някои от точките.
„В Калари се изучават Марма точките да убиеш, парализираш или осакатиш противника си, а масажът всъщност защитава тези точки, прави ги неуязвими, също подобрява гъвкавостта в ставите и издражливоста на организма. През вековете Калари учителите разработвали все повече техники за възстановяване след травми и наранявания, защто това е неизменна част от пътя на воина, – добави българският терапевт. – Аюрведа, йога и Калари са взаимозвързани и имат един общ корен.”
Много йогистки пози са включени в Калари, с цел разтягане и балансиране на тялото. Дихателните упражнения, хранителния режим и пречистващите техники са еднакви и се осланят на едни и същи принципи както в аюрведа и йога, така и в Калари. При правилно и съзнателно изпълнение, с отдаденост и знания от страна на терапевта, този тип масаж може да стигне до дълбочина на ефективност чак върху костния мозък и репродуктивната система“, убедена е Надин. Тя посвещава демонстрацията си на „Арена профешънъл“ на своя първи учител в Индия, който починал преди месец.
Как се прави
Калари марма масаж се изпълнява с длани и стъпала на замята.
Използват се минимум 3 вида масла:
- за 7-те витални точки
- за скалпа
- за тялото
Източник: Преса