В полярната ни база на остров Ливингстън българинът осигурява комуникациите и безопасното плаване на екипа.

Боряна Антимова

„Ако видя някой морски вълк, ще ти го покажа“, шегува се Емил. Лаконичен и сдържан, като всеки морски вълк… „На път съм обратно към България, връщам се. Завърши и третата ми поред полярна експедиция. Тръгвам си с чувство за добре свършена работа и признателност за шанса да съм тук. Следват трансфер с кораб и четири полета до дома. Живот и здраве, на 12-13 март ще се приберем“, казва той.

Над 30 години Емил Иванов кръстосва морета и океани като екипаж и шкипер (капитан), преди българските полярници да го поканят в екипа си. В базата ни „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, Южните Шетландски острови, Емил се грижи за комуникациите и за безпрепятственото придвижване с лодки на учените при техните изследвания из ледовитите и криещи опасности води на Антарктида.

Емил разказва как са изпращали колеги до испански кораб обратно в България. „Много хора си представят качването на кораб като от морската гара във Варна, но на Антарктида пристанище няма – казва той. – Багажът се опакова в непромокаеми торби, а хората обличат тежки сухи костюми, придаващи им героичен вид. Всичко това, след малко газене във вода до кръста с температура около нулата и плаване в „ледена супа“ със зодиака, или гумената лодка, се доставя до кораба.

След припряно сбогуване си махаме с колегите, с надеждата да се видим скоро в София, като подскачаме срещу бързо растящата вълна по обратния път към базата. Като се приберем, лодките се вадят на сушата, връзват се една за друга и се закотвят. Котвите се затискат с камъни, за да не ги отвее вятърът, тъй като поривите на вятъра часто са много силни. В деня, когато изпращахме колегите например, бяха със скорост 80 км/час.“

ВИДЕО –https://www.facebook.com/100022401210420/videos/pcb.1132484794174884/328679632552231

Синята красота на ледения континент Антарктида

Завършил е радио-електронна техника и смята, че е от късметлиите, които дълго време са работили по специалността си. „Животът ме е сблъсквал с работа в много различни сфери, докато открия призванието си – да показвам и споделям красотата на яхтинга с онези, които имат възприятия за това“, казва той пред „Труд“.

„Сбъдвам мечти. С яхти“ – така Емил Иванов определя накратко работата си с компанията си BulSailing. Дълги години за него ветроходството е хоби, което превръща в професия. Отдаденият на яхтинга мъж е с над 30-годишен стаж като екипаж и шкипер на всякакъв тип ветроходни яхти. Организатор е и участник в регати, трансфери на яхти, круизни плавания и обучения по Черно море, Средиземноморския басейн и Атлантическия океан.

Като шкипер на яхта по морета и океани.

„За много хора яхтата е свързана с ваканция, за други мечтата е сами да могат да я управляват и да се отдадат на стихиите на вятъра и водата“, казва мъжът. Той организира плавания с ветроходни яхти, практически курсове и обучения в дестинации по цял свят. В зависимост от акваторията и сезона, изживяването може да варира от „лежерно припичане на слънце на палубата с питие в ръка до интензивно плаване за трупане на опит“.

Емил и екипът му консултират и дават оценка на техническото състояние на яхти при покупка. В процес на изграждане са и на ветроходен център на язовир Искър до Ихтиман, където деца и възрастни да могат да се докоснат до магията на ветроходния спорт.

Българският флаг на остров Ливингстън

На Антарктида Емил попада след дълго съдружие във фирма с експертиза в сателитните комуникации. Поканен е от Български Антарктически институт за първи път на 28-мата експедиция. Сега е завършил работата си на 30-тата, а за него третата поред експедиция. Основната му задача е била да оживи сателитната връзка на базата. След успеха му при първата експедиция го канят за следващите две.

Екипът е от многофункционални хора, които влизат в различни роли, за изпълнението на стотиците задачи на базата или при логистиката по научните проекти. На Ливингстън всеки помага на всеки, независимо дали е командир на базата, учен, лекар, механик, лодкар, инженер, готвач, водач. „Безусловната взаимопомощ на подобни изолирани места е в основата на създаването на добре смазан механизъм, както и на приятелства, оставащи за цял живот“, допълва Емил.

Екипът на антарктическата база “Св. Климент Охридски”, Емил е първият вляво

Основната цел на българската антарктическа програма е работата по научни проекти и принос към световното знание, като се стъпва на опита на предишните експедиции, уточнява той. Тазгодишната работи по изграждането на новия лабораторен блок на базата, както и по няколко научни проекта, одобрени от Националния център за полярни изследвания.

Един от най-любопитните проекти е изследването на ключа към човешкото съзнание и сън в екстремални условия. Проучват твърдението, че хората на Антарктида сънуват много ясно своите починали близки. „При мен не беше така, там аз сънувах други неща – казва Емил. – Д-р Нейко Нейков е към края на изследването си, има много любопитни данни, но когато ги обработи, ще ги сподели.“

Един от основните приоритети на антарктическите програми е да запазят природата непокътната и максимално близо до естествения й вид. „Базата ни беше обкръжена от забавни гости – пингвини, тюлени. Те бяха навсякъде около нас, особено пингвините, за които се шегувахме, че са адски любопитни като кокошлетата – разказва Емо. – Опитвахме се да не нарушаваме естествения им ритъм на живот.

Бяха дружелюбни с нас, а това означаваше, че не се чувстват застрашени. Има една пингвинария на полуостров Хана Пойнт, на Ливингтън, на 7 морски мили от базата ни, там са хиляди. Един от проектите ни беше да разберем колко са точно, като Олег Василев ги заснемаше с много сложна техника с дрон.“

ВИДЕО – https://www.facebook.com/emil.ivanoff.754/videos/366807095000295

На остров Ливингстън пингвините са навсякъде.
Тюлените на Ливингстън спокойто си съжителстват с хората

„Ако някой ми беше казал преди години, че ще видя водорасли в ледник, вероятно щях да се изсмея – казва българинът. – Обаче ги видях отблизо, при рутинна задача на терен. Вътре в леда! Някои от тях може даже да са от праисторически времена…“

Най-големите опасности на Антарктида са тежките инциденти – контузии и болести, изискващи специализирани медицински грижи, защото най-близката болница е на няколко дни път, и то при „благосклонно“ време. Затова лекарят на експедицията д-р Елена Иванова следи за стриктното спазване на мерките за безопасност.

Сега на Антарктида е лято, а часовата разлика е 5 часа назад от България. Температурите на Ливингстън са сходни с тези през зимата у нас, но предизвикателства са не само те. При почти 100-процентова влажност и вятър, често достигащ ураганна сила, с изключително бърза и интензивна смяна на метеорологичната обстановка, планирането и изпълнението на дейностите често е голямо предизвикателство. Затова една от най-отговорните задачи на Емил е била да осигури всички дейности в океана, така че изследванията да се провеждат при висок стандарт за безопасност и адекватна оценка на риска.

Придвижването по зеледените хълмове е предизвикателство

Денят на остров Ливингстън започва със закуска и брифинг. Според прогнозата за времето се определят задачите и всеки поема по своята, като са в постоянен контакт по радиостанция и в готовност да се отзоват при проблем. „След вечеря разпускахме, говорехме си, смеехме се, слушахме музика, пиехме по питие. Горе-долу това беше рутината в базата“, казва Емо.

В свободното си време той говори със семейството си, с приятели, чете, слуша музика. Публикува във фейсбук впечатляващи снимки и постове на великолепен, много грамотен език, с което си печели хиляди фенове в родината и по света. „Да ги издам в книга? Май нямам още това самочувствие“, казва Емо. Някак между другото споделя, че тези постове често е пишел с премръзнали пръсти навън, от телефона.

“Имаме си пощенска картичка от края на света” – това споделиха развълнувани много българи през януари. “Някога пощата е била основен начин за предаване на информация на големи разстояния – казва Емил по повод на необикновената си инициатива – да прати до България стотици пощенски картички с адрес: “П. С. 1090, база “Св. Климент Охридски”, о-в Ливингстън, Южни Шетланди, Антарктика“, след като през януари пише желаещите да му изпращат адресите си. – Само допреди 100-200 години, ако сте живеели на тихоокеански остров, пощата се е изпращала с първия кораб, който е в горе-долу подходящата посока, оставя се някъде по трасето, откъдето чака следващият преминаващ кораб да я закара още по-близо до целта и така докато пристигне.

С отговора на писмото ви се е случвало горе-долу същото. Не е било изключение доставката на кореспонденцията да отнеме година или повече. Сега, в ерата на съвременните комуникации, нямаме време да чакаме. А тогава е нямало друг начин. Търпение… Някои картички пристигат просто… с малко закъснение. Тази се водеше безследно изчезнала за около година …и хоп, пристигна!”



Част от стотиците картички, които изпраща Емил до България от адрес „П. С. 1090, база “Св. Климент Охридски”, о-в Ливингстън, Южни Шетланди, Антарктика“.

Логистиците полагат усилия да осигурят разнообразна храна, като основните доставки са от Южна Америка с кораб, разказва Емо. Заради изненадите на времето трудно си набавят разнообразие от плодове и зеленчуци. Доставят се и българско бяло саламурено сирене и кашкавал. Кисело мляко си правят на място. Кухнята е близка до тази у дома, като всеки помага в готвенето с това, в което е добър – месене на хляб, подквасване на мляко, печене на курабии или правене на десерт.

Релакс при минусови температури около нулата…

„Дали е по-страшно на Антарктида, отколкото в открито море на яхта? Страшно е, когато осъзнаеш, че си неподготвен за отработване на екстремна ситуация – казва Емил. – Досега на Антарктида не съм попадал на много страшни ситуации, но и нямам много опит. В морето съм видял много повече. Страхувал съм се и съм научил много. И продължавам да се уча. Макар на Антарктида голяма част от всекидневието ми да беше свързана с работа във водите на Южния океан, е трудно да ги съпоставя. Акваторията, мобилизацията, настройката, лодките и спътниците са различни.“

Всеки ден Емил е влизал в морето. Какво море?! Не беше ли студено?… „Не особено, около 0 градуса“, казва морският вълк…

Още от него: Завръщане при вулканите на Патагония

Източник (с допълнения): Труд

There are no comments.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>