Традицията за лова с царствените птици е привнесена от бедуините преди 5000 години. Днес те могат да пътуват в бизнес класата на местната авиокомпания.

От предаването “Покана за пътуване” по БНР с водещ Магдалена Гигова

„Покана за пътуване”, по-известно като антидот срещу скуката в неделната вечер, отвежда слушателите си до … „мол” за соколи в Доха, столицата на Катар.  Там има само два сезона – горещ и много горещ и само два исторически периода – преди да открият нефта и след това.

Доха нощем.

През лятото температурите достигат до 55 градуса, което при влажност от 90 процента придава усещането, че целият град е една гигантска сауна.  Е, в Доха 200-те милиарда долара брутен вътрешен продукт определено успяват да компенсират немилостивата природа.

80 на сто от населението на Катар живее в столицата Доха. А там едва 30 процента са местни. Останалите работят за тях. Изобщо за катарците казват, че ако комар ги ухапе по задника, викат филипинец да ги почеше.

Забулени жени в Доха.

Единственото място, където няма да срещнеш вносна прислуга е тържището за арабски жребци, камили и ловни соколи. За арабите соколът е другар в пустинята, домашен любимец и скъпа инвестиция. Да, не се чудете – цената на отлично обучен летящ  ловец може да бъде повече от милион долара.

Мястото на действието е старият Сук Уакиф (сук означава  пазар, а Уакиф е английският прочит на познатото ни от турското робство вакъф – недвижим имот за религиозни или благотворителни цели).

В нещо като запълнен с пясък басейн насред дюкяна стоят забити стойки,  за които със синджири са завързани соколи. Десетки видове! Някои с наклюнници (вероятно това е птичата дума за намордник), други с капишони на очите. Не е възпитано да ги дразниш със звуци, но те реагират на присъствието ни с разклащане на глави или тръскане на пера.

Гълъбарници в Доха.

Традицията за лова с тези царствени птици е привнесена от бедуините преди 5000 години. Днес в бизнес класата на местната авиокомпания може да се закупи място за поставяне на сокола, а в цената на билета влиза специално меню от 50 грама пилешко. Шейхът на Саудитска Арабия резервирал 19 луксозни кресла за своите хищни питомци.

Клиниката за соколи в Доха.

Отсреща е клиниката за соколи. Място оборудвано с всички съществуващи апарати за преглед на птици и най-квалифицирани доктори от цял свят.  Срещу символичната такса от един катарски риал, всеки може да прегледа, да лекува сокола си, че и безплатен педикюр да му направи.

Още приключения и пътешествия – на страницата на „Покана за пътуване” във Фейсбук

There are no comments.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>