У нас изразът „богат като султана на Бруней“ е нарицателно. А той наистина е приказно богат и за него се носят какви ли не слухове, но има и много истини.
Автор на текста и снимките: проф. Румен Пенин*
При пристигането на летището в столицата на Бруней разбираш, че таксита в страната практически няма. Необходимо е да направиш предварителна заявка в някоя туристическа агенция или да се договориш директно с хотела, още повече, ако пристигаш късно вечер или през нощта. Но това е само началото на срещата с една далечна и странна държава – султанат.
Цялото ѝ име е Негара Бруней Даруссалам и е разположена на един от най-големите острови на света – Калимантан (Борнео). Състои се от две несвързани помежду си части, разделени от територия на Малайзия. Площта ѝ е едва 5765 кв. км.
Историята ѝ е дълга и започва от първия султан Алак Бетатар преди около 700 години. Държавата е в подем през XV – XVII в. по време на управлението на султан Болкиах, име, което носи и сегашният султан – Хасанал Болкиах. Дори по времето когато става британски протекторат, в Бруней се запазва като форма на управление султанатът. Едва през 1984 г. страната получава независимост.
Държавата е абсолютна монархия, управлявана от султан, и то не кой да е, а един от най-богатите хора на планетата. У нас е станало нарицателно за богат човек да се казва, че е като султана на Бруней”. А той наистина е приказно богат и за него и богатството му се носят какви ли не слухове, но и много истини. Има три жени, но в момента живее само с първата, на свой рожден ден е канил да пеят Майкъл Джексън и Селин Дион, като е заплатил хонорари над 1 млн. долара.
Счита се, че притежава една от най-големите в света колекции на автомобили. Но още по-разточителен е малкият му брат Джефри, който харчи милиони за какви ли не неща… Скъпи и редки автомобили, странно строителство на безсмислени здания, огромни яхти, красиви дами от цял свят и пр.
Султанският дворец не може да се посети без специална покана. Разполага с 1788 стаи, зала за тържества за 4000 души, повече от 200 тоалетни и пр. За определени празници султанът кани свои поданици на гости в двореца и на тръгване те получават „царски подарък” – златен домашен часовник за спомен от посещението. Цялото това богатство султанът дължи на огромните запаси и добив на нефт и газ, който се изнася в много държави. Наскоро бяха открити нови големи залежи в шелфа на държавата.
В природно отношение страната представлява хълмиста низина, която на юг преминава в платовидна и планинска част. Най-високият връх Букит Пагон (1850 м) се намира в източната част на страната. Средната надморска височина е малко по-голяма от тази на България – 478 м. Има излаз от 190 км на Южнокитайско море.
Климатът на страната е влажен екваториален със средни температури около 26ºC. Това е причината повече от 2/3 от територията да е покрита с влажни гъсти гори, а по крайбрежията да са разпространени мангровите гори. Валежите са около 2000 мм годишно, като максимумът е през местното лято – от юни до септември.
Най-пълноводна е р. Белайт, а по-важни реки са и Бруней, Тембуронг и Тутонг. В устието на река Бруней се намира столицата Бендар Сери Бегаван, в пределите на което е разположено най-голямото селище на вода в света – Кампонг Айер (около 10% от населението на страната живее в него – над 35 хил. души).
За мен бе повече от интересно да разгледам този воден град както отстрани, така и вътре из неговите своеобразни улици и булеварди, крепящи се на дървени и бетонни колове. Като начало разгледахме посетителския център на селището, до който от центъра на столицата се стига за минута-две с някое от многобройните сновящи таксита: моторни лодки с местно название „пенамбанг”. В него има интересна туристическа информация за страната, като цяло, но и конкретно за миналото и настоящето на този най-голям воден град в света.
След това повече от 4-5 часа се разхождахме из невероятния дървено-воден свят на селището, където всичко е на вода – къщите, магазините, заведенията, училищата, джамиите, малките галерии и музеи… Случват се и пожари, чиито следи се виждат в някои райони, но обикновено със султанска помощ пострадалото семейство бързо се сдобива с нов дом.
През последните години се строят нови модерни водни жилища, разположени на бетонни колони, но запазващи стила на селището. Вътре в домовете има всичко, което има и в обикновените жилища на сушата – ток, вода, газ. Пред много от тях има малки градинки от саксии, наоколо се припичат на слънце котки и кучета, виждат се клетки с птици и други домашни любимци. Много от жителите на селището имат свои лодки, но и престижни автомобили, които са паркирани в специални паркинги на сушата.
ВИДЕО – Из водния град Кампонг Айер
С един местен жител, работещ като лодкар превозвач, направихме обиколка на Кампонг Айер и след това той ни предложи да отидем на разходка по реката и да видим дългоносите маймуни – един от символите на страната. Направихме го с удоволствие и повече от 2-3 часа обикаляхме нагоре по течението. На едно място видяхме закъсал лодкар, който извика нашия водач, той веднага се притече на помощ и преля бензин в другата лодка – нещо нормално в един свят, в който лодката е по-важна от колата…
* Проф. Румен Пенин е български географ, ръководител на катедра „Ландшафтознание и опазване на природната среда“ в Геолого-географски факултет на Софийски университет в периода 2006 – 2014 г. Доктор на Московския държавен университет. Автор на книги, учебници, ръководства, монографии, научни статии. Автор на фотографските изложби „Географията като приключение, Географията като пътешествие“ и „Географията – пътешествие и приключение“, представени в над 100 селища на България. Той е председател на организационния комитет на Български географски фестивал.
Източник: Български географски портал Geograf.bg Заглавието и подзаглавието са на редакцията.
Виж още: